نحوه مراقبت از موی کراتینه شده

موهای کراتینه شده ظاهری براق و با طراوت داشته و از این گذشته از نرمی و لطافت قابل توجهی نیز برخوردار هستند. شاید تمام این ویژگی ها مانند یک رویای تیره و تار و دور از دسترس به نظر برسد ؛ اما کراتینه موها  بر این رویا جامه عمل پوشانده است. در صورتی که کراتینه مو به دفعات انجام شود، می توانند نتایج بسیار ماندگار تری را نیز برای فرد به همراه داشته باشد.

شما می توانید با رعایت اصول اولیه در مراقبت از موهای کراتینه شده خود بر دوام نتایج به دست امده بیفزاید و به این ترتیب نتایج حاصل از کراتینه مو را برای مدت طولانی تری نگه دارید. در این مقاله تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد زمان مناسب برای شستشو و سایر اقدامات ضروری را در اختیار شما قرار می دهیم.

 

نحوه مراقبت از موهای کراتینه شده در روزهای اول

  • بانوانی که موهای بلندی دارند و با کراتینه موهای خود را لخت کرده اند؛ دقت داشته باشید که تا ۴ روز بعد از کراتین کردن مو، اگر موهایتان را زیاد دستکاری کنید، احتمال پیچ خوردگی موهایتان بالا می‌رود. در طول چند روز اول، هنگام خواب، بیشتر مراقب باشید.
  • برای نگهداشتن موهای کراتینه شده به هیچ وجه از کش یا سنجاق سر استفاده کرد.
  • تا 72 ساعت بعد از کراتینه کردن موهایتان را خیس نکنید و اگر موهای شما خیس شد آنها را فورا با سشوار خشک نمایید.
  • شرایط نگهداری از موهای کراتینه کوتاه شده به مراتب راحت تر از موهای بلند است. مدل موی باب و دیگر مدل‌های مو کوتاه پس از کراتینه جلوه خاصی دارند که همیشه مرتب دیده شدن آن‌ها مستلزم نگهداری صحیح است.

 

نحوه شستشوی موهای کراتینه شده

استفاده از شامپو مخصوص موهای کراتینه شده یکی از اصلی‌ترین نکات است. توصیه می‌کنیم که هنگام شستشوی فقط از شامپوهای فاقد سدیم کلراید و سولفات فری استفاده کنید. استفاده از این نوع محصولات سبب ماندگاری بیشتر آثار کراتین موی شما می‌شود. این موضوع درباره نرم کننده و ماسک موهای کراتینه شده هم باید رعایت شود و از نرم کننده‌ها و ماسک‌های فاقد سولفات و سدیم کلراید استفاده کنید.

اگر قیمت شامپوهای مخصوص موهای کراتینه شده برای شما به صرفه نیست؛ و می‌خواهید هزینه خرید شامپو مخصوص را کمتر کنید؛ می‌توانید از شامپو بچه برای موهای کراتینه شده خود استفاده کنید.علاوه بر این موارد استفاده از روغن آرگان برای پوست و مو تقویت موهای آسیب دیده و کراتینه شده را به همراه داشته و عوارض کمتری از مواد شیمیایی روی مو دارد. علاوه بر این مورد در حفظ رطوبت مورد نیاز مو تاثیر دارد.

 

موهای کراتینه شده خود را خشک نگه دارید

پس از اینکه مواد کراتینه روی موهای شما قرار گرفت، باید برای مدت سه روز از استحمام و شستن سر خود اجتناب کنید. پس از گذشت این زمان می تواند موهای خود را بشویید. شستشوی موها بلافاصله پس از انجام کراتینه مو به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شستشوی موهای باید حداقل پس از گذشت 8 ساعت از انجام کراتینه مو به انجام برسد؛ اما بهتر است برای ماندگاری بیشتر، از شستشوی موهای کراتینه شده خود را به مدت سه روز بپرهیزید. آب می تواند تمام مواد کراتینه را از سطح موها شسته و تمام زحمات شما را به کلی به هدر دهد.

مواد پروتئینی به کار رفته در کراتین موها، باید در ظرف مدت سه روز جذب بافت مو شوند. آب به این روند کمکی نخواهد کرد بلکه تمام مواد به کار رفته را نیز از سطح مو شسته و با خود می برد. این نکته را فراموش نکنید که کلر و آب شور نیز برای موهای کراتینه شده مناسب نیستند.

موهای کراتینه شده حتی پس از سپری شدن سه روز اولیه، نیز در مقابل آب شور و کلر بسیار آسیب پذیر هستند. روی هم رفته افرادی که موهای خود را کراتین کرده اند، باید موهای خود را به دفعات بسیار کمتری بشویند.

برخی بر این باورند که شستشوی موها می تواند موجب افزایش سلامتی موهای سر فرد شود، اما در واقع این باور به هیچ عنوان حقیقت ندارد. شستشوی بیش از اندازه موها موجب خشک شدن و از بین رفتن چربی طبیعی و مفید پوست سر می شود.

چربی های طبیعی در رشد و سلامت موها بسیار تاثیر گذار هستند. به این ترتیب در شستشوی موهای کراتینه شده به هیچ عنوان عجله نکنید.

بهترین شامپو مخصوص موهای کراتینه شده

همانطور که ذکر کردیم، برای شستشوی موهای کراتینه شده، باید از شامپو فاقد سدیم کلرید و سولفات استفاده کرد. چه بهتر که از شامپو و ماسک ویژه کراتینه استفاده کنید. برای خرید شامپو و ماسک مخصوص موی کاراتین شده، با آرایشگر خود مشورت کنید. بسیاری از آرایشگاه‌ها معمولا خود این محصولات را برای فروش به مشتریان در اختیار دارند. شامپوهای کراتینه حاوی پروتئین جهت حفظ ساختار مو (جادوی رویش مو)، درخشندگی مو و جلوگیری از وز شدن مو می‌شوند.

 

نکات مهم مراقبتی از موهای کراتینه شده بعد از شستشو
  • بعد از شستشوی موهای کاریتنه شده خود؛ حتما از حوله ی نرم و لطیف استفاده کنید و هنگام خشک کردن مو از ضربه زدن و ساییدن مو خودداری کنید.
  • رطوبت زیاد مو را با باد سرد سشوار خشک کنید و در پایان با برس چوبی موهای خود را شانه کنید.
  • سعی کنید به طور مدام موی خود را شستشو ندهید. دقت داشته باشید که شستشوی مداوم موها باعث می‌شود عمر کراتین موها کمتر شود. اگر موهایتان چرب نیست شستشوی 2 بار در هفته کافی است. درمان چربی موی سر با استفاده از مواد طبیعی در روند نگهداری موهای کراتینه شده تاثیر داشته زیرا از شستشوی مداوم جلوگیری می‌کند.

 

اتو کشیدن موهای کراتینه شده

همانطور که میدانید از کراتینه برای لخت شدن مو استفاده می‌شود؛ پس لزومی ندارد حساسیت زیادی خرج دهید و باز هم موهای کراتینه شده ی خود را با اتو صاف کنید. باید بدانید که استفاده ی روزانه از اتوی مو یا بابلیس ها سبب خشکی و آسیب به موهای شما خواهد شد بنابراین از وسایل حرارتی تا حدالمقدور استفاده نکنید. همچنین وقتی مو کراتین شده بهتر است که اجازه دهید موها خود به صورت طبیعی خشک شوند.

 

از پارچه کتان استفاده نکنید

در طول شب مو ها روی روبالشتی هایی که از جنس کتان ساخته شده اند قرار می گیرند. کتان به خودی خود زیانی ندارند.

اما الیاف کتان منجر به ساییدگی مو ها می شوند. ساییده شدن موها پس از انجام کراتینه مو می تواند آثار بسیار مخربی را برای موها به همراه داشته باشد. از این رو به شما توصیه می کنیم که از روبالشی های ساتن و ابریشم استفاده کنید. به هیچ عنوان از الیاف کتان برای روبالشی خود استفاده نکنید.

 

از شامپو های مخصوص استفاده کنید

ممکن است شامپو های معمولی مزایای خاص خود را برای موها به همراه داشته باشند؛ اما این شامپو ها برای موهای کراتینه شده مفید نخواهد بود. تمام افرادی که تحت کراتینه مو قرار گرفته اند، باید از شامپو ها و نرم کننده های مخصوص برای کراتینه مو استفاده کنند.

محصولات و شوینده ای مخصوص موهای کراتینه شده، می توانند بر ماندگاری کراتینه موها بیفزایند. شامپو های مخصوصی برای حفظ نتایج حاصل از کراتینه مو روی کار آمده اند که می تواند نتایج کراتینه موها را برای مدت طولانی تری نگهداری کنند.